Den čtvrtý | „Sláva růže přináší“

4. května 2018 v 13:53 | Ther | 19 y. o.
Mé skromné vyjádření k didaktickým testům z českého jazyka než shrnutí celého dne. Snad to bude zajímavější.


No ehm, co k těm matiritám dodat dneska? :D (Hej, absolutně nestíhám psát dny v ten den a to jsem včera šla spát okolo půlnoci, čili bych to i teoreticky stíhala)


Začalo to tím, že jsem otevřela testový sešit (který mám mimochodem vedle sebe, takže budu citovat z něj) a našla text na 3/4 strany... Říkala jsem si okay - co jsem si do té doby cvičila, tak občas nebyla absolutně potřeba si ty texty číst, že ano. Jenže to by nebyl CERMAT. Každý z následujícíh textů, které byly ostatně dost podobně dlouhé, se MUSEL přečíst. Moc dobře vím, že tam bylo doplněni dvou sousloví. A taky moc dobře vím, že málo kdo věděl to druhé. Slyšela jsem všemožné odpovědi, no správné sousloví - neboli "trpělivst růže přináší" se ke mě dostala jen jednou, vtipné na gympláky, ne?

Můj výtvor z tohoto sousloví máte možnost číst ihned v nadpisu. Jsem originální, no ne?


Pak přišla fáze "Jak poznat, že jde o Národní divadlo". Omlouvám se všem předem, ale skutečně existuje někdo, kdo neslyšel spojení "Hynaisova opona v ND"? Mi netvrďte, že jste se skutečně nic takového nikdy neučili. Protože jak jsem si mohla v tomto článku všimnout, skutečně se našli lidé, kteří toto naznají. Co je ti profesoři pak učí? Neříkám, že jsem bezchybná - to není nikdo, přiznejme si to - ale zase tohle někoho nenaučit? No fajn.

Pak přišla na řadu báseň, která se celkem dala, tedy pokud jste přesně poznali, ze kterého období pochází.

Pak přišly dva další dlouhé texty s úkoly, takže oba zahrnuly celou dvojstranu.
První polemizoval o rusích a o jejich spisovatelích, tedy vlastně dramaticích a takové ty úkoly k tomu, které bývají klasické. Jedním z nich bylo např. najít větu, ve které se vyskytuje vícenásobný podmět a napsat do záznamového archu jejich první slova. Co se ke mě dostalo, někdo bohužel nenapsal ty dvě slova, ale rovnou tam vypsal ty potřebné podměty. Netuším, jak se s tímto popere CERMAT, ale asi neúspěšně pro studenty.
Druhý polemizoval o příbězách o Rumcajsovi, Cipískovi a Mance, přičemž zde bylo i slovíčko "byrokracie". Zvláštní v tomto spojení. Taktéž v něm byla poznámka pod čarou, která vysvětlovala, že se zřejmě autor dal inspirovat Babičkou od B. Němcové. No, v jenom úkolu jste to měli zhodnotit a nedopadlo to bůhví jak dobře, ehm.

Nakonec přišel další článek (hej, aby toho nebylo málo), no naštěstí již poslední, který informoval o molekulární gastronomii, který naštěstí už byl jen na necelou půlstranu.

No CERMAT se na tomto didaktickém testu s texty skutečně vyznamenal a co jsem měla možnost číst za názory, vypadá to bohužel pro hodně lidí neúspěšně. No podobně jako s matematikou mám ten pocit.


Na závěr někdo z maturantů nelenil a vytvořil dokonce i video, kde jde o rozhovor se zaměstnancem z CERMATU a samozřejmě reportérem, no dokonale všechno vystihuje a skutečně doporučují shlédnout. I proto jsem se zde všechno snažila napsat dost podrobně a obsáhle, ale samozřejmě se můžeze zkusit na didakťáku otestovat i ZDE a poté si shlédnout video, nad kterým se rozhodně pobavíte. Jednou bych skutečně chtěla být zaměstnancem CERMATu, musí to být příjená situace jak vidím.


Ale ne, je mi jasné, že je poměrně dost těžké pro ně vytvořit test, který by byl přijatelný jak pro studenty gymnázia, tak pro studenty středních škol. No nikdy se nezadaří a osobně bych se nedivila, kdyby se i tento test v příštích dnech objevil ve zprávách s tím, že na něj dost studentů podává stížnost, že nebyl přiměřený ke znalostem SŠ a SOŠ.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Rosa Nera Rosa Nera | E-mail | Web | 4. května 2018 v 20:20 | Reagovat

Rozhovor se zaměstnancem Cermatu mě každý rok pobaví, to už je taková fajn a vtipná tradice. :D Maturovala jsem loni a přišlo mi to dost podobné. Lidi si stěžovali hlavně na dlouhé texty, nedostatek času a nějaké výrazy, které se ale většina z nás během střední určitě učila.

Studovala jsem střední odbornou školu a loňský didakťák mi přišel hodně jednoduchý, ale nikomu kolem mě ne. :D Koukala jsem na zadání letošního, trpělivost s růžemi a to víno jsem slyšela několikrát. O té oponě ale zase slyším poprvé. :D Je jasné, že člověk většinou neví všechno, ale celkem mě baví, jak spousta maturantů svaluje svůj neúspěch na jednu nebo dvě určité úlohy. Kdyby ty ostatní měli dobře, tak jim nějaká opona nebo trpělivost růží nemůže vadit. Ale ono je to každý rok stejné. :D Přeju štěstí u ústních!

2 Ther Ther | E-mail | Web | 5. května 2018 v 8:50 | Reagovat

[1]: No hej, některé výrazy jsme skutečně nikdy neslyšeli, no naštěstí tam byly vysvětleny a co vím, tak např. na Slovensku se dost divili, když jsem ukazovala zadaní s tím, že tam některé výrazy máme vysvětlené, takže vlastně ještě můžeme být rádi, že nám i u maturitního testu vysvětlené byly. :-? Mohlo být rozhodně hůř.

Jj, většinou se neúspěch svaluje na věci, kterých se totiž více lidí chytne. :D Mám teda alespoň takový dojem, a taky pravda - kdyby měli většinu na 100% dobře, nestěžovali by si na jednu věc. No jsem zvědavá (pokud se to nějak dozvíme), kolik maturantů to zase nezvládlo a samozřejmě to budou svalovat na to, že "dle Hynaisovy opony nepoznali ND". :-x Jakože okay, ale je to chyba za 1 bod z 50. :D Asi jste to neměli bůhví jak dobře, když víte teoreticky dopředu, že to nedáte.

Zřejmě právě toto bude letošní "obětní beránek".

3 Platan Platan | E-mail | Web | 6. května 2018 v 17:02 | Reagovat

Nuž vyzerá to tak, že českí študenti sa pri maturitách bavia rovnako ako slovenskí :-D

4 Nicole Nicole | 7. května 2018 v 9:05 | Reagovat

Letošní didakťák mi nepřišel moc těžký. Možná je to tím, že umím číst rychle a tak mi ani ty dlouhé texty nedělaly problém. Jenom jsem byla naštvaná, kvůli tomu ND, protože i když vím, že tam ta opona je, tak v zadání bylo "jednoznačně vyplývá z textu" což podle mě nebylo jednoznačné :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama